Sleva 22%

Tungový olej na pažby 50 ml

  Skladová dostupnost
  Zbraně - brno: Skladem: >5 ks
  Zboží na objednávku: >5 ks

  135,00 Kč 105,00 Kč

  Hlídat cenu

  Hlavní složkou  (70-80 %) tungového oleje jsou deriváty oleostearové kyseliny, které obsahují konjugované dvojné vazby, čímž ovlivňují ve srovnání se lněným olejem rozdílné vlastnosti při zasýchání i při aplikaci.

  Čím se tedy prakticky liší tungový olej od lněného? Na stejnou odolnost účinkům na povrch impregnovaného dřeva stačí 3-4 nánosy, u lněného oleje je potřeba až 10-20 nánosů. Povrchy s tungovým olejem také časem nežloutnou a více odolávají vodě. Zasýchají po 1 – 2 dnech, lněný olej po cca 1 týdnu. Tungový olej vytváří po zaschnutí pružnější impregnace, čehož se využívá i při nátěrech dřevěných lodí (je hlavní složkou tzv. dánského oleje). Povrchy s tungovým olejem bývají také deklarovány jako vhodné pro styk s potravinami i pro dětské hračky. Povrchy odolávají nejen vodě, ale i alkoholu a potravinářským kyselinám a alkáliím. Na rozdíl od povrchů se lněným olejem, je povrch s tungovým olejem více odolný poškrábání a plísním.Tungový olej také po nánosu méně ztmavuje dřevo než olej lněný.
   

  Tungový olej lze použít nejen na ochranu dřevěných povrchů, ale i železných (chrání proti korozi) a silikátových - kámen, beton (chrání proti vodě).Jistě není nezajímavé, že tungový olej byl přidáván do malty při stavbě Velké čínské zdi.
   

  Tato řada přednosti vyvažuje vyšší cenu tungového oleje ve srovnání se lněným (obvykle necelý dvojnásobek).

  Jak se s tungovým olejem pracuje ?

  Suché povrchy se před jeho nanesením jemně přebrousí ( u dřeva ve směru vláken) a důkladně očistí. Méně sající povrchy se nejdříve impregnují roztokem tungového oleje a lakového benzinu , terpentinu či d-limonenu (pomerančového oleje)v poměru 1:1.Provádí se nejlépe nanesením a rozetřením na povrchu textilním materiálem.Po nanesení se nechá 20 – 30 minut vsáknout a čistým hadrem se pak setře přebytečný nános. Další nános se provádí po zaschnutí předešlého- obvykle po 24-48 hodinách, u hodně sajících podkladů i o den později. Vhodné jsou 3-4 nánosy i když často postačují 2. Poslední se obvykle již neředí. Povrchy v interiéru se obvykle obnovují po 2-4 letech, venku po 1-2 letech.

  Upozornění- nedoporučuje se pracovat s tungovým olejem alergikům na ořech.